اینیشتن یا خانم!

نوشته شده توسط 

به عکس زیر نگاه کنید (برای دیدن عکس با کیفیت بالا روی آن کلیک کنید.) سپس از آن دور شوید. عکسی که می بینید چه تغییری می کند؟

6J11 52 m 10


اگر دور شدن از عکس بالا برایتان مقدور نیست می توانید عکس بالا را دانلود و ذخیره کنید. سپس با ابزار کوچک نمایی، نمایش عکس را کوچک و کوچکتر کنید. با این کار چه تغییری در ظاهر عکس دیده می شود؟ چنین کاری در فیلم زیر انجام شده است. آن را ببینید.

لینک دانلود

به عکس زیر نگاه کنید (برای دیدن عکس با کیفیت بالا روی آن کلیک کنید.) سپس از آن دور شوید. عکسی که می بینید چه تغییری می کند؟

6J11 52 m 11b


اگر دور شدن از عکس بالا برایتان مقدور نیست می توانید عکس بالا را دانلود و ذخیره کنید سپس با ابزار کوچک نمایی، نمایش عکس را کوچک و کوچکتر کنید. با این کار چه تغییری در ظاهر عکس دیده می شود؟ چنین کاری در فیلم زیر انجام شده است. آن را ببینید.


لینک دانلود

همانطور که دیدید، بزرگ و کوچک این عکس ها باعث تغییر دید ما نسبت به آنها می شود. در واقع با کوچک کردن این عکس ها بخش هایی از آنها از دید ما حذف می شود و این باعث می شود که ما آنها را با خطوط دیگری ببینیم. برای همین تصویر دیگری دیده می شود.

نمونه ای دیگر از این تصاویر را در زیر می بینید.

6J11 52 m 03b


تجربه جالب دیگری که می توانید انجام دهید این است که تصاویر بالا را دانلود و روی کاغذ چاپ کنید. سپس کاغذ را از 50 سانتیمتری تا 10 متری دور (یا نزدیک) نمایید و به تغییر شکل ظاهری عکس توجه کنید.


آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 مرداد 1394 ساعت 14:12

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

فعالیت ها و آزمایش های مرتبط با خطای بینایی

  • نورآزما ۴۰۲ ویژه آزمایش‌های بازتابش نور
  • نورآزما یک آزمایشگاه شخصی قابل حمل جهت استفاده در خانه یا مدرسه
  • نورآزمای 410 برای دانش آموز و معلم: آزمایش بدون نیاز به محیط آزمایشگاه
  • نورآزمای 410 محصولی برای همه سنین