گروه‌های خونی

نوشته شده توسط 

چهار نوع گروه خونی وجود دارد. افراد نوع گروه خونی خود را از والدین به ارث می برند. این گروه‌ها به یک دیگر شبیه نیستند و با یک  دیگر سازگاری ندارند. به همین علت است که قبل از انتقال و تزریق خون، تشخیص گروه خون ضروری است باید ابتدا از این سازگاری مطمئن شویم. خون برخی افراد موادی دارد که در خون سایرین دیده نمی‌شود. با توجه به این ویژگی خون افراد مختلف را به انواع یا گروه‌هایی تقسیم می کنند.
چهار نوع گروه خونی اصلی به نام های A و B و AB و O وجود دارد که اساس آن پروتئین‌های متمایز کننده ای است که روی گلبول‌های قرمز قرار دارند و آنتی ژن نامیده می‌شوند. دو نوع آنتی‌ژن A و B وجود دارند و گروه‌های خونی براساس وجود این آنتی‌ژن‌ها در خون شخص تعیین می‌شود. اگر گلبول‌قرمز دارای آنتی‌ژن A باشد، خون شخص A و اگر حاوی آنتی‌ژن B بود، گروه خونی شخص، B است. اگر هر دو نوع آنتی‌ژن در خون وجود داشته باشند، گروه خونی AB و اگر هیچ کدام وجود نداشته باشد، گروه خونی o است.

        B55


در پلاسمای خون هر فرد پادتن ضد آنتی‌ژنی که در خون او وجود ندارد، موجود است. مثلاً در پلاسمای شخصی با گروه خونی A ، پادتن ضد B و در شخص با گروه خونی O ، پادتن ضد A و ضد B وجود دارد. در پلاسمای شخصی با گروه خونی AB ، پادتن ضد A و B وجود ندارد چون در صورت وجود، با آنتی‌ژن‌های خون خودِ شخص واکنش می‌داد. برای تعیین گروه خونی افراد، چند قطره از خون او را به طور جداگانه با چند قطره از پادتن های A و یا B مخلوط می کنیم. از تولید یا عدم تولید رسوب که در اثر چسبیدن گلبول های قرمز به یک دیگر به وجود می آید، نوع گروه خونی فرد تعیین می شود. مثلاً اگر خون فرد با پادتن A و یا B رسوب دهد گروه خونی او A و یا B خواهد بود. اگر با هر دو رسوب دهد AB و اگر با هیچ کدام رسوب ندهد، گروه خونی O است.
آنتی‌ژن دیگری هم در خون وجود دارد که عامل رزوس ( Rh ) نامیده می‌شود. از نظر وجود یا عدم وجود این آنتی‌ژن، خون به دو گروه تقسیم می‌شود. اگر در خون شخصی عامل رزوس وجود داشته باشد، خون وی Rh مثبت و اگر فاقد عامل رزوس باشد، خونش Rh منفی نام می‌گیرد. اگر شخصی با خون Rh منفی، خون Rh مثبت دریافت کند، بدن ولی علیه عامل Rh ، پادتن می‌سازد. اگر دو نوع خون متفاوت با یکدیگر مخلوط شوند، واکنش آنتی‌ژن ـ پادتن رخ می‌دهد و پادتن‌ها، سبب چسبیدن گلبول های قرمز خون به یک دیگر می شوند. وجود توده گلبول های قرمز چسبیده به  هم در رگ های کوچک بسیار خطرناک خواهد بود.

 

tebyan

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 15:13

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.