مغز و دستگاه عصبی

نوشته شده توسط 

 

دستگاه عصبی شبکه‌ای وسیع برای تبادل اطلاعات در سراسر بدن است که در آن میلیاردها سلول عصبی پیام های عصبی را در بدن جابه جا می‌کنند. مغز مرکز تنظیم فعالیت‌های دقیق قسمت‌های مختلف بدن و هماهنگی بین آن‌هاست. شبکه ای از سلول های عصبی ارتباط بین بخش های مختلف بدن و مغز که عالی ترین مرکز تنظیم است را فراهم می‌کند. به این طریق، کل فرآیندهای بدن با یکدیگر هماهنگ می شوند. پیام های عصبی درونی و بیرونی به نخاع و مغز هدایت می‌شوند. در مغز، پیام‌ها مورد پردازش قرار می‌گیرند و دستورات مناسب به بافت‌ها و اندام‌ها در پاسخ به آن ها فرستاده می‌شود.
دستگاه عصبی به دو بخش مرکزی شامل مغز و نخاع و محیطی شامل اعصابی که ارتباط بین قسمت مرکزی و سایر قسمت‌های بدن (مثل اندام‌های حسی، ماهیچه‌ها) را فراهم می‌کنند و نیز دستگاه عصبی خودکار که خود از دو بخش سمپاتیک و پاراسمپاتیک تشکیل شده، تقسیم می‌شود.

        B81

 

tebyan

آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:23
محتوای بیشتر در این بخش: دستگاه عصبی مرکزی »

3 نظرها

 • پیوند نظر هانیه پنج شنبه, 04 دی 1393 ساعت 16:34 ارسال شده توسط هانیه

  عالی بود
  ممنون

 • پیوند نظر دریای علوم تجربی یکشنبه, 11 آبان 1393 ساعت 01:10 ارسال شده توسط دریای علوم تجربی

  باسلام دبیر علوم تجربی متوسطه اول شهرستان البرز هستم از مطالب سایتتون خصوصامطالبی که به بخش تنظیم عصبی علوم هشتم مربوط میشه خیلی استفاده کردم وسایتتون رو در وب خودم باافتخار لینک کرده وبه دانش آموزانم معرفی کردم.باتشکر فراوان از زحماتتون

 • پیوند نظر zizo سه شنبه, 01 مهر 1393 ساعت 19:56 ارسال شده توسط zizo

  خوب بود.فقط لطفا فیلم درباره اش بیشتر زارید و لطفا فیلم ها امکان دانلود داشته باشند.ممنون

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.