دستگاه عصبی مرکزی

نوشته شده توسط 

 

دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع و مرکز نظارت بر اعمال بدن است. تمامی پیام‌هایی که از محیط بیرون و درون بدن به آن می رسند، تفسیر می کند و دستورات مناسب در پاسخ به آن ها به اندام‌ها و بافت‌های عمل کننده می فرستد. هر یک از ده میلیارد سلول عصبی ممکن است با بیش از ده هزار سلول عصبی دیگر ارتباط داشته باشد.
مغز و نخاع شامل تعداد زیادی سلول عصبی است که دستگاه عصبی مرکزی یا CNS را ساخته اند. از این بخش، سلول های عصبی به بخش‌های محیطی دستگاه عصبی می‌روند.
عالی ترین فعالیت‌های دستگاه عصبی در قشر مخ انجام می‌شود. قشر مخ مرکز تفکر، احساس و تمایلات است و مرکز هماهنگی و صدور دستور برای انجام فعالیت‌های بدنی است. آگاهی از محیط، تشخیص خوبی و بدی، راست و دروغ، زشت و زیبا، همگی در قشر مخ صورت می‌گیرد. شبکه‌ای بزرگ از رگ‌های خونی در دستگاه عصبی مرکزی ( CNS ) وجود دارند و به آن اکسیژن و مواد غذایی می‌رسانند. دستگاه عصبی مرکزی در قسمت سر توسط جمجمه و در گردن و پشت توسط ستون مهره ها محافظت می‌شود. علاوه بر این مغز و نخاع توسط پرده ای دو لایه از بافت پیوندی که مننژ نامیده می شود، محافظت می شود. بین لایه‌های درونی و بیرونی این پرده از مایع مغزی نخاعی ( CSF ) پر شده‌است. این مایع دستگاه عصبی مرکزی را از صدمات مکانیکی بخش های مختلف مغز حفظ می کند.

        B82

 

tebyan

آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:26

1 نظر

  • پیوند نظر سیما جمعه, 14 آذر 1393 ساعت 21:11 ارسال شده توسط سیما

    عالییییی بود فقط امکان دانلود رو هم فراهم کنید .ممنونم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.