مغز و جایگاه آن‏

نوشته شده توسط 

 

مغز در ساختاری استخوانی به نام جمجمه یا کاسه‌ی سر قرار دارد و همان طور که گفته شد توسط پرده ای دو لایه به نام پرده‌ی مننژ محصور شده‌است. مهم ترین بخش های مغز، مخ، مخچه در عقب مغز و بصل‌النخاع در پایین آن است.
مخ حدود ٩/٠ حجم مغز را تشکیل می‌دهد. مغز انسان روش زندگی او را از روش‌زندگی سایر جانوران متمایز می‌کند. مغز انسان به او امکان هوشیاری و تفکر منطقی می‌دهد. مغز مرکز تنظیم تمامی حرکات، مرکز احساسات و هیجانات و مسؤول تمام فعالیت‌های خودآگاه و ناخودآگاه ماست.
مغز انسان وزنی بین ١٥٠٠ ـ ١٢٠٠ گرم دارد. هیچ ارتباطی بین وزن مغز و هوش وجود ندارد. در مقایسه با سایر جانداران، وزن مغز ما به طور مطلق با وزن بدنمان متناسب نیست. (وزن مغز یک فیل حدود ٥ کیلوگرم است.) مغز یک گنجشک نسبت به وزن بدنش از مغز انسان بزرگ تر است!

        B83


مغز از چهار بخش اصلی درست شده‌است: مخ، مخچه، ساقه‌ی مغز و نخاع. از نظر کالبد شناسی، مهمترین تفاوت انسان و سایر مهره‌داران در مخ است که در انسان‌ها بزرگ ترین قسمت مغز را شامل می‌شود.
مخ فعالیت‌های هوشیار ما را تنظیم می‌کند. مخ مرکز هوش، ادراک، یادگیری، حافظه، تمایلات و احساسات است. مخچه حرکات ما را هماهنگ می‌کند و مسؤول حفظ تعادل و جهت‌یابی در فضاست. ساقه‌ی مغز اعمالی چون تنفس، گردش خون، تنظیم خواب و بیداری و هوشیاری را تنظیم می‌کند. ساقه‌ی مغز به طور مستقیم یا غیر مستقیم با تمامی قسمت‌های دستگاه عصبی مرکزی مرتبط است. مغز متعلق به دستگاه عصبی مرکزی ( CNS ) است. اطراف مغز را پرده‌ی مننژ احاطه کرده است و مایع مغزی- نخاعی که میان دو لایه مننژ قرار دارد به عنوان بالشتک محافظ عمل می‌کند. بنابراین تمامی قسمت‌های CNS توسط لایه‌ای استخوانی، و پرده مننژ محافظت می‌شود.

tebyan


آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:31

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.