اعمال قسمت‌های مغز

نوشته شده توسط 

 

هر ناحیه‌ی مشخصی از مغز داده‌های خاصی را پردازش می‌کند. مخ مرکز تفکر، احساسات و هوش است. حرکات توسط مخچه هماهنگ می‌شود. به عنوان مثال اگر بخواهید دوچرخه‌سواری یاد بگیرید، مخچه حرکات ماهیچه‌ها را برای این کار هماهنگ می کند و مخ نیز بر این کار نظارت دارد. بعد از مدتی، بدون فکر کردن می‌توان راحت دوچرخه سواری کرد. بصل‌النخاع به طور ناخود آگاه اعمالی نظیر ضربان قلب یا تنفس را تنظیم می‌کند.
مخ مثل کلاهکی مغز میانی را می‌پوشاند.مخ از دو نیم کره که با شیاری عمیق (شیار طولی مخ) از هم جدا شده‌اند، تشکیل شده‌است. نیم کره‌های مخ توسط دسته ای از تارهای عصبی به نام جسم پینه‌ای به هم وصل شده‌اند. سطح نیم‌کره‌ها، مانند سطح مخچه‌، از شیارها و شکنج‌هایی درست شده‌است. این شیارها سطح مغز را زیاد می‌کنند و به سه نوع اولیه، ثانویه و سومین تقسیم می‌شوند. شیارهای اولیه در مغز یکسان هستند، شیارهای ثانویه با هم تفاوت اندکی دارند و شیارهای سومین در هر قسمت مغز متفاوت با قسمت دیگر هستند. شکل شیارهای نوع سوم در مخ، ویژه هر فرد و وجه تمایز مخ در افراد مختلف است.

        B84


از لحاظ شکل بیرونی، هر نیم‌کره از چهار ناحیه‌ی اصلی تشکیل شده‌است. اندازه و شکل این نواحی از مغزی به مغز دیگر متفاوت است. این نواحی عبارتند از:
لوب پیشانی، لوب آهیانه، لوب گیجگاهی و لوب پس سری. از دید کارکردی، هر قطعه‌ی قشر مخ مسؤول وظیفه‌ای مجزاست. به عنوان مثال، لوب‌های پس سری مرکز بینایی، لوب‌های گیجگاهی مرکز شنوایی و لوب‌های آهیانه مرکز تفسیر حس‌هاست. لوب پیشانی شامل مراکز حرکتی است و مسؤول کیفیتی است که زندگی ما را از دیگران متمایز می‌کند و ساختار شخصیتی ما را شکل می‌دهد. هوشیاری، خلاقیت، مسؤولیت‌پذیری و وجدان در این ناحیه است ولی این نکته هنوز کاملاً به اثبات نرسیده است. این ناحیه مسؤول "من" و درک "دیگران" است.
ساقه‌ی مغز، از نظر ساختاری به مغز میانی ، پل و بصل‌النخاع تقسیم می‌شود. از دیدگاه تکاملی، مخچه هم به ساقه‌ی مغز تعلق دارد. ساقه‌ی مغز در سیر تغییرات جانوران قدیمی‌ترین قسمت مغز است. بصل‌النخاع ناحیه‌ی رابط بین نخاع و مغز است. از نظر ساختاری، بصل‌النخاع به نخاع شباهت دارد. بصل‌النخاع مرکز اعمالی مثل انعکاس جویدن، بلع، ترشح بزاق و بازتاب‌های محافظتی نظیر عطسه و سرفه است. علاوه بر این ، مراکز کنترل خودکار ضربان قلب، تنفس و سوخت و ساز نیز در این نقطه قرار دارند.

tebyan


آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:36

4 نظرها

 • پیوند نظر سمیرا جمعه, 06 مهر 1397 ساعت 11:01 ارسال شده توسط سمیرا

  ساقعه ی مغز رو چگونه میشه تقویت و محافظت کرد؟؟؟؟

 • پیوند نظر عاطفه حسنی دوشنبه, 23 دی 1392 ساعت 12:06 ارسال شده توسط عاطفه حسنی

  سایتتون لنگه نداره هر چی بگم بازم کمه . ایول چیستا...

 • پیوند نظر بهناز دوشنبه, 25 آذر 1392 ساعت 22:35 ارسال شده توسط بهناز

  سلام.واقعاکه عالیه سایتتون.ممنون.

 • پیوند نظر ghazal چهارشنبه, 24 مهر 1392 ساعت 18:02 ارسال شده توسط ghazal

  سلام مرسی از سایت عالی تون
  چطوری باید این فیلم ها رو دانود کنم؟(فیلم های زیست)
  چیستا:
  سلام، سایت چیستا به صورت آنلاین قابل دسترسی است

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.