نخاع و جایگاه آن

نوشته شده توسط 

 

نخاع از دستجات ضخیمی از سلول‌های عصبی درست شده‌است و از زیر مغز تا قسمت‌های پایینی بدن امتداد دارد. نظیر سیم‌های تلفن، نخاع داده‌ها را به تمامی قسمت‌های بدن منتقل می‌کند. آسیب‌های وارده به نخاع ممکن است به نارسایی اعصاب گوناگون و فلج اندام های مرتبط با آن‌ها منجر شود.
نخاع درون مجرای نخاعی ستون مهره ها قرار دارد. نخاع تقسیم‌بندی مشابه ستون مهره‌ها دارد. از هرکدام از بخش‌های نخاع، یک زوج عصب به چپ و راست خارج می‌شود. در برش عرضی نخاع دو منطقه به نام ماده خاکستری (در وسط و به شکل پروانه) و ماده سفید (در اطراف ماده خاکستری) دیده می شود. ماده خاکستری شامل جسم سلولی سلول های عصبی (نورون ها) و ماده سفید شامل تارهای عصبی این سلول ها است.
اعصاب آوران از سلول‌های حسی موجود در اندام های حسی وارد ماده‌ی خاکستری می‌شوند. از آن‌جا، برخی از آن‌ها به اعصابی متصل می‌شوند که از طریق مجاری موجود در ماده‌ی سفید به مغز می‌روند. اعصاب وابران، از مناطق بالاتر دستگاه عصبی مرکزی شروع می‌شوند و از راه ماده‌ی خاکستری به بیرون از نخاع می‌روند و به اندام‌های هدف می‌رسند. راه‌های عصبی که به ماده‌ی سفید می‌روند، مسؤول برخی حس‌ها هستند. 

        B85

 

 به عنوان مثال، یک راه مسؤول حرکات غیر ارادی برای حفظ تعادل است و راه دیگر احساس سرما و گرما را منتقل می کند. این مسیرها در نخاع با یکدیگر تقاطع کرده و به نیم کره‌ی مخالف می‌روند. آسیب به این مسیرها که از درون ماده‌ی سفید حرکت می‌کنند، منجر به فلج بخش هایی از بدن می‌شود که این اعصاب از آن ها منشا گرفته اند. قسمت‌های پایین‌تر از ناحیه‌ی آسیب دیده در بدن دیگر با مغز ارتباطی نخواهند داشت.
نخاع همچنین مسؤول واکنش‌های بسیار سریع به برخی از محرک هاست، در این واکنش ها مغز به طور مستقیم درگیر نیست. این واکنش‌ها، اعمال انعکاسی نامیده می‌شوند. انعکاس‌ها در مسیرهای کوچکی بین سلول‌های حرکتی و حسی ایجاد می‌شوند. مثال خوبی از یک عمل انعکاسی، زمانی است که دست ما در لمس یک ماده‌ی داغ، به سرعت به عقب کشیده می‌شود. اعصاب نخاعی مجموعاً ٣١ جفت هستند و از فضاهای بین مهره‌ای چپ و راست از آن خارج می‌شوند.
بنابراین، اعصاب فوق در هر طرف ستون مهره‌ها از نخاع خارج می‌شوند. ٨ عصب گردن، ١٢ عصب سینه‌ای، ٥ عصب کمری، ٥ عصب خاجی و یک عصب دنبالچه‌ای. هر یک از این دسته‌های عصبی، به نقاط خاصی از بدن می روند.

tebyan

آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:40

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.