ادراک تحریکات حسی

نوشته شده توسط 

 

هورمون ها، تنظیم اعمال حیاتی اندام های مختلف بدن را به عهده دارند. مهم‌ترین غده‌ی تنظیم کننده‌غده هیپوفیز است چون هورمون‌های تولیدی آن میزان ترشح سایر هورمون‌ها را کنترل می‌کند.
تحریکات حسی ابتدا توسط قشر مخ دریافت می‌شود. قشر مخ تحریکات حسی دریافتی را در بخش های خاص خود ذخیره می کند. به عنوان مثال در قشر مخ مرکزی برای شنوایی و مرکزی برای بینایی وجود دارد که تحریکات حسی مربوط به آن ها نیز در همین بخش ها ذخیره می شود و حافظه را می سازند. تمامی قابلیت‌های انسانی مربوط به حواس در لایه‌ی نازک سلول‌های خاکستری قشر مخ وجود دارند.
دستگاه لیمبیک، در زیر قشر مخ قرار گرفته است و نقش مهمی در حافظه، یادگیری و احساساتی مانند رضایت و عصبانیت دارد. بخشی از دستگاه لیمبیک به نام آمیگدال داده‌های تازه‌ی حسی را تفسیر می‌کند. آمیگدال یکی از ساختارهای قدیمی مغز است. در بخش دیگری به نام هیپوکامپ، تحریکات حسی به طور موقت ذخیره و پردازش می‌شوند و تحریکات مهم به حافظه‌ی بلند مدت که در قشر مخ قرار دارد، منتقل می‌گردند. در لایه‌های پایین‌تر مخ مراکزی وجود دارند که بر عواطف غلبه می‌کنند و تعیین می کنند که شخص سرزنده و با نشاط است، از زندگی لذت می‌برد و یا این که غمگین و بدبین است.

        B8z


لوب پیشانی و انتهای لوب گیجگاهی چپ از مراکز حافظه اند. لوب پیشانی حافظه های مربوط به تمایلات، خلاقیت‌ها، مسؤولیت‌پذیری و بازتاب‌های درونی را ذخیره می‌کند.
هیپوتالاموس علاوه بر تنظیم فعالیت های ترشحی هیپوفیز، مرکز گرسنگی، تشنگی و اضطراب است. بخش بالایی هیپوتالاموس، تالاموس نام دارد. تالاموس یکی از مراکز مهم تقویت و انتقال پیام های عصبی است که بین بخش های مختلف مغز ردوبدل می شوند. خیلی از توانایی‌ها مانند حافظه به طور دقیق و مطلق در بخش خاصی از مغز متمرکز نشده‌است.
احساس درد قسمت مهمی از دستگاه هشداری است که برای زنده ماندن ضروری می‌باشد. احساس درد ممکن است مبهم یا مربوط به نقطه خاصی از بدن باشد. احساس درد از مختصر تا غیر قابل تحمل تغییر می‌کند. وقتی آسیبی به ما وارد می‌شود، احساس شدید درد از طریق اعصاب حسی به نخاع منتقل می‌شود و از آن‌جا به مغز انتقال می‌یابد.

 

tebyan


آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 17:57
محتوای بیشتر در این بخش: « دستگاه هورمونی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.