ماهیچه‌های سر و گردن

نوشته شده توسط 

 

در ناحیه‌ی سر و گردن ماهیچه‌هایی برای تغییر حالات چهره و جویدن وجود دارند. هنگامی که پلک می‌زنیم، صحبت می‌کنیم، می‌خندیم یا گریه می‌کنیم ماهیچه‌های فوق به چهره‌ی ما حالت می‌دهند. ماهیچه‌های جونده که آرواره‌ی پایینی را به حرکت درمی آورند نسبت به اندازه‌شان، خیلی قوی هستند. دو ماهیچه ای که در دو طرف دهان قرار داند هر یک به تنهایی می توانند حدود ٧٠ کیلوگرم نیرو وارد کنند. ماهیچه‌های موجود در سر حالات چهره و عمل جویدن را انجام می‌دهند. اما بین ماهیچه‌های مسئول جویدن و ماهیچه‌های مسئول تغییر حالات چهره تفاوت وجود دارد. ماهیچه‌های گردن، سر را حمایت می‌کنند و باعث حرکت آن می‌شوند.
ماهیچه‌های مربوط به جویدن عبارتند از:
*  ماهیچه‌ی جونده از یک طرف به استخوان گونه و از طرف دیگر به گوشه استخوان آرواره‌ی پایینی متصل است.
*  ماهیچه‌ی قدرتمند گیجگاهی که به شکل بادبزن است و در دیواره‌ی کناری جمجمه و نزدیک آرواره قرار دارد.
*  ماهیچه‌ی رجلی که حرکات استخوان آرواره و جابه جایی غذا و آسیاب کردن آن را ممکن می‌سازد.
ماهیچه‌های مربوط به حالات چهره عبارتند از:
*  ماهیچه‌ی مدور چشم که اطراف چشم و پلک قرار دارد. این ماهیچه مسؤول باز و بسته کردن پلک است و در ناحیه‌ی بیرونی چشم را به سمت بالا می‌چرخاند. اگر این ماهیچه از کار بیفتد، چشم به طور کامل بسته نمی شود و ملتحمه آن در اثر خشکی آسیب خواهد دید.

      B25
*  ماهیچه‌ی موجود در روی بینی، یا ماهیچه‌ی هرمی باعث ایجاد چین‌های عرضی در پوست ناحیه روی بینی می‌شود. (بینی را به سمت بالا ببرید تا کار آن را ببینید.)
*  ماهیچه‌ی بالا برنده لب بالا و پره‌ی بینی، که پره‌های بینی را بالا می‌برد.
*  ماهیچه‌ی بینی اطراف سوراخ‌های بینی را می‌پوشاند و از پایین افتادگی قسمت‌های نرم بینی جلوگیری می‌کند. این امر باعث بسته شدن نسبی حفرات بینی نیز می‌شود.
*  ماهیچه‌ی مدور دهان، اطراف دهان را گرفته است. این ماهیچه به دهان شکل می‌دهد و در بستن آن کمک می‌کند. اگر این ماهیچه با قدرت منقبض شود، می‌تواند دهان را به سمت جلو براند که دهان به حالت سوت زدن درآید. با انقباض خفیف‌تر، باعث بسته شدن یک لب روی دیگری می‌شود.
* ماهیچه‌ی لُپ، غذا را هنگام جویدن میان دندا‌ن‌ها نگه می‌دارد. همچنین این ماهیچه باعث خروج هوا از دهان می‌شود (به همین علت به آن ماهیچه‌ی شیپوری هم می‌گویند). این ماهیچه در گریه و خنده نیز نقش مهمی دارد.
* ماهیچه‌ی استخوان گونه‌گوشه‌های لب را بالا و پایین می‌برد. این ماهیچه، "ماهیچه‌ی خنده" نیز نامیده می‌شود و مسؤول ایجاد چال چانه است.
* ماهیچه‌ی پایین برنده‌ی لب پایین، گوشه‌های دهان را پایین می‌آورد و به آن حالت افسردگی و ناراحتی می‌دهد.
* ماهیچه‌ی چانه‌ای لب پایین را بالا می‌برد و باعث افتادن چال در چانه می‌گردد.
 
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:11

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.