برای دانلود برنامه فلش روی این تصویر کلیک کنید

logo tag2

گورخر

نوشته شده توسط 

گورخر جانوری از خانواده اسب است که بیشتر در آفریقای مرکزی و جنوبی زندگی می کند. این جانور به خاطر خطوط سیاه و سفید روی بدنش معروف است.

zebra-with-horses1


این نوارهای سیاه و سفید در پنهان شدن گورخر از دید صیادان موثراند.

Zebra camouflage


نوارهای راه‌راه هیچ دو گورخری شبیه هم نیست. هر گورخر اعضای خانواده خود و اطرافیانش را از روی خط‌های بدن شان تشخیص می‌دهد.

zebra-test


هر خانواده گورخر در موقع حرکت٬ نظم خاصی دارد. اگر گورخر ضعیف یا آسیب‌دیده‌ای در خانواده وجود داشته باشد٬ همه اعضای خانواده از او مراقبت می‌کنند و آهسته حرکت می‌کنند تا عقب نماند.

zebrababyherd


گوری که در ایران و برخی نقاط دیگر آسیا یافت می‌شود از این نوع گورخرهای آفریقایی نیست و پوستی ساده و به رنگ زرد دارد و به گورخر ایرانی مشهور است.

500px-Onager Asiatischer Wildesel Equus hemionus onager Zoo Augsburg-10


پژوهش‌های جدید در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که نوع بازتاب نور از بدن خطدار گورخر جذابیت کمتری برای خرمگس ها دارد. خرمگس‌ها بدن چارپایان سیاه را برای نیش زدن به بدن راه‌راه گورخر ترجیح می‌دهند. این پژوهش نشان می‌دهد احتمال این‌که راه‌راه شدن بدن گورخرها در مسیر تکامل ژنتیکی به خاطر دفع خرمگس‌ها بوده‌باشد زیاد است.

Tack+N+Tails+-+Horseflies+Repelled+by+Zebra+Stripes+-+Zebra+Stripes istock 000045227998large-horse-fly


تنظیم دمای بدن  دلیل دیگرراه‌راه بودن گورخر ذکر شده این است. درندگانی که می‌خواهند به گله گورخرها حمله کنند بر اثر این خط های راه راه گیج می‌شوند.

RTS5LKC3655575495


گورخرها هیچگاه تا کنون به طور کامل اهلی نشده اند. تلاش هایی برای اهلی کردن گورخر انجام گرفته‌است اما موفقیت ها بسیار کم بوده است.

main-qimg-6db32495c75eb944b550378dc9090cb1-c


گورخر بینایی قوی دارد و می تواند در شب هم مثل جغد ببیند.

willbl-night-11-800x583


گورخر می تواند تا بیش از 50 کیلومتر بر ساعت بدوند. رئیس گروه گورخرها خیلی شجاع و مسئولیت پذیر است و گروه را از خطر مطلع می کند.

maxresdefault


شتر مرغ ها و گورخر ها کنار هم زندگی می کنند تا از هم محافظت کنند زیرا شترمرغ حس بینایی قوی تر و و گورخر حس بویایی قوی تر دارد و این باعث می شود آنها یکدیگر را کامل کنند.

zebras-and-ostrichesلینک دانلود

جزیره دانش قسمت سوم


آخرین ویرایش در شنبه, 21 اسفند 1395 ساعت 13:15

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

راهنمای علمی برنامه تلویزیونی جزیره دانش