برای دانلود برنامه فلش روی این تصویر کلیک کنید

logo tag2

دلفین

نوشته شده توسط 

دُلفین پستانداری آبزی است که رابطه نزدیکی با نهنگ ها و گرازماهی ها دارد.

Dolphin2


دلفین ها به طور متوسط 15 سال زندگی می کنند. طول دلفین ها بین 1 تا 7 متر است. وزن دلفین ها بین 40 کیلوگرم تا 4500 کیلوگرم است. به صورت تقریبی ۴۰ گونه دلفین وجود دارد.

e8d687a98f02844545872674dc3dae2f


اجداد این جانور نزدیک به ۵۰ میلیون سال پیش برای پیدا کردن غذا از خشکی به دریا وارد شدند. بدن دلفین‌ها در طی میلیون‌ها سال به تدریج برای زندگی در آب تطابق یافته است.

whales209

 

دلفین‌ها و دیگر آب‌بازسانان برای حرکت در آب باله دارند و دمشان همچون ایجادکننده پیش‌رانش کار می‌کند. بدنشان نیز به گونه‌ای است که برای شنای هر چه سریع‌تر در آب و ماندگاری برای مدت زمان بیشتر در آن با یک بار نفس‌گیری مناسب است. دلفین ها برای تنفس یک سوراخ روی سرشان دارند.

DOBNH-0052-M


دلفین ها با سونار و شنوایی بسیار قوی که دارند می توانند طعمه‌هایشان را پیدا کنند. غذای این جانوران را ماهی و سرپایان تشکیل می‌دهند. نهنگ قاتل تنها دلفینی است که پستانداران دریایی بزرگ را نیز شکار می‌کند.

dolphin-fish-cdae8c4a71ded12dd0520fb62f01be448f16936f-s900-c85


دلفین ها در هنگام خواب یک چشم شان باز است. همچنین در هنگام خواب نصف مغزشان خواب و نصف مغزشان بیدار است.

dolphin 600 10-02-14 0.jpg


دلفین‌ها مغزهای بزرگ و پیچیده‌ ای دارند. چنین چیزی توانایی‌های ادراکی بالایی به آن‌ها بخشیده است. دلفین ها حافظه خوبی نیز دارند. دلفین ها در گروه های خودشان اسم دارند و همدیگر را با اسم صدا می کنند.  دلفین ها می توانند خودشان را در آینه تشخیص بدهند.

آناتومی دلفین


آن‌ها همانند بسیاری دیگر پستانداران فرزندانشان را زنده به دنیا می‌آورند و به آن‌ها شیر می‌دهند. زیستن گروهی در بسیاری از انواع دلفین‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا خطرات زندگی در طبیعت را برای خود و فرزندانشان کم کنند.

number4


اعضای دو گروه عمده دلفین‌های اقیانوسی و دلفین‌های رودخانه‌ای در همه آب‌های آزاد جهان و همچنین در بعضی رودخانه‌های در امتداد آب شیرین یافت می‌شوند. به دلیل توانایی‌های هوشی بالا، ظاهر دوستانه، و جنب و جوش همیشگی‌شان، دلفین‌ها از گذشته در طول تاریخ توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده‌اند. آن‌ها نه تنها در فرهنگ و هنر آدمیان حضور پیدا کرده‌اند.

dolphin friend by ali704


انسان‌ها از دلفین‌ها برای کاربردهای گوناگونی چون یافتن ماهی، مین‌یابی و عملیات نظامی بهره گرفته‌اند.

the-dark-history-behind-russias-combat-dolphin-program


به دلیل فعالیت‌های روزافزون انسان‌ها، دلفین‌های رودخانه‌ای در خطر انقراض هستند. شکار بی رویه انسان ها نیز باعث کاهش جمعیت دلفین ها شده است. شکار دلفین در دانمارک را در تصویر زیر می بینید.

Whaling in the Faroe Islands


جزیره دانش قسمت یازدهم

آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 فروردين 1396 ساعت 08:27

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

راهنمای علمی برنامه تلویزیونی جزیره دانش