برای دانلود برنامه فلش روی این تصویر کلیک کنید

logo tag2

خرس

نوشته شده توسط 

خرس‌ها پستاندارانی هستند که به گروه سگ‌واران تعلق دارند و نزدیک‌ترین خویشاوندانشان خوک‌های دریایی هستند. هرچند فقط هشت گونه خرس وجود دارد اما پراکنش جغرافیایی وسیعی دارند و در زیستگاه‌های متنوعی از قطب شمال گرفته تا برخی نقاط نیمکره جنوبی سکونت دارند.

The-Bear-Book-Volume-II-Cover BTI-2015


خرس‌ها جثه‌ای بزرگ، پاهای کلفت، دم کوتاه، موی زبر و پوزه دراز دارند. هر کدام از دست‌ها و پاهایشان دارای پنج انگشت می‌باشد که قابلیت جمع شدن ندارد و از لحاظ حرکتی کف‌رو هستند. هریک از دست و پاهای خرس، ۵ چنگال تیز و بلند دارد که جمع نمی‌شود (برعکس گربه). این دست و پاها برای بالا رفتن از درخت و شکافتن خانه موریانه و کندوی عسل، یافتن وکندن ریشه گیاهان و گرفتن طعمه بکار می‌رود.

article-2634595-1E0769ED00000578-296 634x879


خرس قطبی عمدتاً گوشتخوار است و خرس پاندا تقریباً منحصراً از گیاه بامبو تغذیه می‌کند اما شش گونه دیگر خرس همه‌چیزخوارند. خرس ها گاهی تا 10 برابر انسان غذا می خورند. جگر خرس قطبی سرشار از ویتامین A  است و میزان آن به حدّی زیاد است که برای انسان سمّی است.

American-black-bear-raiding-campsite-where-food-has-been-left-out
Giant Panda Tai Shan


دندان خرس تیز نیست و مانند سایر گوشتخواران برای بریدن گوشت طراحی نشده‌است. مثلاً در بیشتر گوشتخواران، دندان نیش بزرگ است و برای کشتن طعمه کاربرد دارد. در خرس‌ها این دندان‌ها نسبتاً کوچکند و خرس‌ها از آن به عنوان ابزاری برای دفاع استفاده می‌کنند. دندان آسیای خرس مسطح و پهن است تا بتواند غذاهای گیاهی را خرد کرده و بکوبد. فک خرس گریزلی به حدّی قوی است که می تواند یک توپ بولینگ را خرد کند. جالب است بدانید که خرس های گریزلی کوچک ترین نوع خرس ها هستند.

2282883 orig


راه رفتن خرس‌ها با راه رفتن بسیاری از گوشتخواران تفاوت دارد و گویی روی پنجه پا راه می‌روند که برای افزایش سرعت، کارآمد است. آنها می‌توانند به سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت بدوند. خرس‌ها مثل انسان روی پا هم راه می‌روند.

Brown-Bear-Cubs-1-2048


موی خرس بلند و زمخت است. رنگ موی آنها بسته به این که از چه نوع خرسی باشند می‌تواند تقریباً هر رنگی داشته باشد. مثلاً سفید، بور، کرم، تمام سیاه، تمام قهوه‌ای، ...رنگشان از سفید در خرس قطبی تا قهوه‌ای و سیاه در سایر گونه‌ها متفاوت است.

1516  800x800 coastal-brown-bear-fur-close-up- y9c8028-geographic-harbor-katmai-national-park-ak


خرس‌های قطبی بوی غذا را از فاصله 30 کیلومتری در هوای آزاد و همچنین از فاصله سه متری در زیر برف تشخیص می‌دهد. این حیوان بسیاری از وقت خود را در زیر آب سپری می‌کند.

69YYjUt1hYcK8T1SKyRaVv7r


میانگین طول عمر خرس‌ها دقیقاً معلوم نیست. عمر آنها به نظر می‌رسد ۳۰ تا ۴۰ سال باشد. خرس‌های وحشی که در جنگل هستند نسبت به خرس‌هایی که در باغ وحش هستند در سنین پایین‌تری می‌میرند.

80-year-old-russian-man-claims-he-survived-fight-with-bear-and-fall-off-cliff

 

سوخت و ساز بدن خرس ها در خواب زمستانی به شدت پایین می آید و ضربان قلب آنها از 55 به 9 ضربان در دقیقه کاهش می یابد و در این مدت به دستشویی نمی روند!

Rest Stop Brown Bear


جزیره دانش قسمت نوزدهم

آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 فروردين 1396 ساعت 21:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

راهنمای علمی برنامه تلویزیونی جزیره دانش