برای دانلود برنامه فلش روی این تصویر کلیک کنید

logo tag2

زنبور

نوشته شده توسط 

زنبور جانوری متعلق به دسته حشرات و از راسته پرده‌ بالان است. در جهان حدود ۲۰٬۰۰۰ گونه زنبور وجود دارد.

ks9urlmd


زنبورها گرده گل ها را جمع‌آوری می‌کنند. این حشره را در همه جای دنیا بجز قطب جنوب می‌توان یافت .

Bee 126


به نظر می‌آید که عمل گردافشانی بسیار پیش‌تر از اینکه توسط زنبورهاانجام شود، توسط سوسک گرده‌افشان انجام می‌شده‌است.

Bumblebee 05


زنبورها به عنوان عامل گرده‌افشانی، از لحاظ رفتار و خصوصیات ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. زنبورها برای گرده‌افشانی نسبت به حشراتی دیگر مانند پروانه‌ها، سوسک‌ها و ... به طور کلی مناسب تر هستند.

Peponapis pruinosaCane-12


زنبور عسل گونه‌ای از زنبورها است که زندگی اجتماعی دارد. زنبورهای عسل در محلی بنام کندو زندگی می کنند.

Bienen mit Brut 2


سه نوع زنبور در کلونی زنبورها وجود دارد. زنبور ملکه بخاطر اینکه تخم‌گذاری می‌کند اصلی‌ترین و مهمترین زنبور کندو است. زنبور ملکه معمولاً مادر زنبورهای کارگر است. وقتی که زنبور ملکه جوان است، از شیره مخصوصی تغذیه می کند.

1qk441yg


زنبورهای کارگر هم مانند زنبور ملکه ماده هستند و وظیفه آنها جمع‌آوری گرده از گلها و محافظت از کندو است.

Bees Collecting Pollen 2004-08-14


نوع سوم نیز زنبورهای نر هستند.

wj9bwygh


همانند دیگر حشرات بدن زنبور را می توان به سه قسمت تقسیم‌بندی کرد: سر، سینه (قسمت میانی) و شکم (که در پشت قرار دارد.) همچنین مانند سایر حشرات زنبورها دارای ۳ جفت پا و ۲ جفت بال هستند. اکثر زنبورها بدنشان پر از کرک است و رنگ بدنشان زرد و سیاه یا نارنجی و سیاه است.

HoneyBeeAnatomy(persian)


بسیاری از زنبورها دارای نیش هستند که در انتهای بدنشان وجود دارد. اگر این حشرات بترسند و یا گیج یا عصبانی شوند، از نیششان استفاده می کنند. پس از اینکه یک زنبور کارگر نیش می‌زند پس از مدت کوتاهی می‌میرد، ولی زنبورهای دیگر و همچنین زنبورهای وحشی می توانند بارها نیش بزنند.

Wasp attack


بعضی از مردم به نیش زنبور بسیار حساسند و حتی گاهی نیش زنبور باعث مرگ آنها نیز می شود.

x0oxvhj7


در سال ۲۰۰۵ مایکل دیکینسون و همکاران او با کمک دوربین‌های فیلمبرداری سریع از پرواز زنبور عسل فیلمبرداری کردند. آنها سرعت بال زدن زنبور را ۲۳۰ بار در ثانیه تخمین زدند.

nko0o5jj


زنبورها چهره شاخصی در اساطیر داشتند و به عنوان الگویی برای جامعه بشری بودند. به عنوان مثال در عهد باستان در خاور نزدیک، این حشره به عنوان پلی به عالم اموات شناخته می شده و در تزیین مقبره‌ها طرح این حشره استفاده می شده است.

bees-egypt-heiroglyphs


با وجود اینکه این حشرات نیش دردناکی دارند ولی از جایگاه بالایی نزد انسانها برخوردار هستند. دلیل این جایگاه به احتمال زیاد بخاطر سودمندی در گرده‌افشانی و تولید عسل و همچنین شهرت آنها به عنوان موجودی کوشا است. این حشره به طور منظم در تبلیغات برای اجناس بکار گرفته می شود.
اگرچه نیش زنبور برای افرادی که حساسیت دارند می تواند مرگبار باشد، تقریباً تمامی گونه‌های زنبور غیر تهاجمی بوده و اگر انسان ها با آنها کاری نداشته باشند، هرگز نیش نخواهند زد. اغلب انسانها برای زنبورها خطرناک هستند و با آلوده کردن محیط زیست آنها به مواد سمی به آنها آسیب می رسانند.

zq39jkki

 

جزیره دانش قسمت چهل و پنجم

آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 12:02

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

راهنمای علمی برنامه تلویزیونی جزیره دانش