ساختار ماهیچه

نوشته شده توسط 

 

یک ماهیچه از دسته های قطوری از رشته‌های ماهیچه‌ای درست شده‌است هر رشته نیز از رشته‌های کوچک تری درست شده است. ماهیچه‌ها توسط اعصاب کنترل می‌شوند. انرژی مورد نیاز ماهیچه ها توسط رگ‌های خونی به آن می رسد. بیش تر ماهیچه ها دارای سلول‌های چندهسته‌ای و استوانه‌ای شکل هستند. طول این سلول‌ها گاهی به ١٢ سانتی‌متر و عرض آن ها به بیش از ١٠٠ میکرون می رسد. قابلیت عمده‌ی این سلول‌ها، انقباض طولی آن ها در اثر تکانه‌های عصبی است. رشته‌های پروتئینی قابل انقباضی درون سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارند، که میوفیبریل نامیده می‌شوند. میوفیبریل ها در صورت تحریک، کوتاه می‌شوند و پس از قطع آن به شکل اولیه‌ی خود باز می‌گردند. سه نوع ماهیچه‌ی مختلف براساس نوع بافت ماهیچه‌ای وجود دارد.

     B22


ماهیچه‌های مخطط ، این ماهیچه‌ها سبب حرکت اندام‌هایی مثل دست، پا و صورت می شوند. ماهیچه‌های صاف یا غیر مخطط، که در دیواره‌ی اندام‌های داخلی بدن قرار دارند و به عنوان مثال غذا را از درون حلق پایین می‌برند یا سبب انقباض های رحم هنگام زایمان شوند. ماهیچه‌ی قلبی ، این ماهیچه سلول های مخطط ویژه‌ای دارد و فقط در قلب یافت می‌شود. به ماهیچه‌های مخطط، ماهیچه‌های اسکلتی نیز گفته می شود، چون غالباً به استخوان‌ها چسبیده اند. اگر، ابتدا و انتهای ماهیچه‌ی اسکلتی توجه کنیم، ابتدای ماهیچه‌همواره به یک استخوان ثابت و انتهای آن‌به استخوانی متحرک پیوند می‌شود. ماهیچه های اسکلتی شکل‌های گوناگونی دارند. اما همه آن ها در انتهای خود به زردپی ختم می‌شوند که به وسیله آن معمولاً به اسکلت متصل می‌گردند.
نیروی کششی ماهیچه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به استخوان منتقل می‌گردد. میزان نیروی ماهیچه‌ای به تعداد و اندازه‌ی رشته‌های ماهیچه‌ای یک ماهیچه بستگی دارد که در برش عرضی ماهیچه مشاهده می شود. هر چه این رشته‌ها قطورتر باشند، ماهیچه قدرتمندتر است. اگر زردپی ماهیچه‌ای چند شاخه داشته باشد، به نام‌های دو سر، سه سر یا حتی چهار سر خوانده می‌شود. هر زردپی به یک شکم وصل می‌شود و شاخه های یک زردپی نیز سرانجام به یک زردپی مشترک ختم می‌گردند. اگر یک زردپی در راستای رشته‌های ماهیچه‌ای نباشد و با آن‌ها زاویه بسازد، شکل خاصی به ماهیچه می‌دهد که مبنای طبقه‌بندی ماهیچه ها قرار می‌گیرد. ماهیچه‌های با شکل ساده فقط یک زردپی بلند دارند. با رشته‌های ماهیچه‌های دوقلو ساختاری نظیر ماهیچه‌های ساده دارند.

 
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:04

1 نظر

  • پیوند نظر امیرمحمد اسدی جمعه, 07 آذر 1393 ساعت 10:58 ارسال شده توسط امیرمحمد اسدی

    سلام
    انیمیشنتون درباره ی ماهیجه ها خیلی جالب بود حتما استفاده میکنیم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.