زردپی‌ها و بخش‌های کمکی

نوشته شده توسط 

 

غلاف زردپی‌ها و غشاهای اطراف ماهیچه ها بخش های کمکی هستند که ماهیچه‌های اسکلتی را حفظ می‌کنند. این ساختارها ضامن کار بدون اصطکاک ماهیچه و اسکلت هستند، زردپی‌ها نسبت به کشش مقاومند. اگر قسمتی از زردپی پاره شود، بسیار دردناک خواهد بود و اگر کل زردپی پاره شود، امکان حرکت استخوان مرتبط با آن را مشکل می کند.
زردپی‌ها، غلاف‌های زردپی، غشاهای اطراف ماهیچه ها ، کپسول رشته ای و غضروف ها همگی اندام‌های کمکی برای دستگاه اسکلتی و ماهیچه‌ای هستند. زردپی‌ها ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها پیوند می‌دهند، به عنوان مثال زردپی آشیل در پا ماهیچه‌ی دو قلو را به استخوان پاشنه پا وصل می‌کند. زردپی از دسته رشته‌های کلاژنی بسیار محکم درست شده‌است. این رشته‌ها در طول خود موج مانند هستند و در برش عرضی به صورت دسته‌هایی دیده می‌شوند و به کشش مقاومند. آسیب کششی زردپی ممکن است در اثر پارگی برخی از رشته های درونی آن باشد. این پارگی‌های کوچک خود به خود به وسیله بافت پیوندی بهبود می یابند.
همان طور که گفته شد زردپی ها سبب اتصال ماهیچه ها به استخوان ها و سبب حرکت آن ها می‌شوند. زردپی‌های بسیار کوتاهی نیز وجود دارند، نظیر زردپی‌ماهیچه‌ی سینه‌ای بزرگ که به سختی دیده می‌شود. درحالی که زردپی‌های ماهیچه های دست و پا بسیار باریک و دراز هستند. زردپی‌های نواری در ماهیچه‌های مایل دیده می‌شوند و آن‌ها را به هم وصل می‌کنند. اگر یک زردپی در جهت اصلی ماهیچه کشیده شود، به آن زردپی کششی می گویند ولی اگر جهت کشش به وسیله پیچیده شدن زردپی در اطراف استخوان تغییر کند، طرف دیگر استخوان تحت تاثیر کشش قرار می گیرد. در این حالت به آن، زردپی فشاری اطلاق می‌شود. زردپی‌ها در غلافی قرار دارند که اصطکاک را کم می کند. در ماهیچه‌ها یا زردپی‌هایی که تحت فشار یا کشش زیادی باشند، کیسه‌های رشته ای قرار دارند (مانند اطراف مفصل آرنج یا زانو).

       B23
 
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:02

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.