چگونه حرکت صورت می‌پذیرد؟

نوشته شده توسط 

 

هنگام هر حرکت مجموعه اعمال پیچیده و منظمی انجام می گیرد تا منجر به حرکت شود. مثلاً هنگامی که راه می‌رویم یا چیزی را با دست می‌گیریم، چندین ماهیچه، عصب و بخش‌های دیگر شرکت دارند. حتی زمانی که فقط ایستاده‌ایم، ماهیچه‌های زیادی در حال فعالیت هستند. فعال‌ترین ماهیچه‌های بدن، ماهیچه‌های چشم هستند که حدوداً بیش از صد هزار بار در روز حرکت می‌کنند.
هر حرکتی در ماهیچه ‌ناشی از انقباض ماهیچه‌ است که بر اثر تحریک عصبی انجام می شود. ماهیچه‌ها به هیچ وجه قادر نیستند فشاری وارد کنند و فقط توانایی کشش دارند. بنابراین برای هر حرکتی دو ماهیچه لازم است. این جفت ماهیچه‌، که خلاف هم عمل می کنند. به هر یک از ماهیچه‌ها، راست‌کننده و خم‌کننده گفته می شود. مثلاً اگر بازوی خود را خم کنیم، ماهیچه‌ی دو سر منقبض می‌شود وساعد را به سمت بالا می‌آورد. در همان زمان، ماهیچه‌ی سه سر در جهت مخالف آن انبساط می یابد (استراحت می کند). هر حرکتی از یک اصل مکانیکی پیروی می کند و مثل اهرم عمل می کند. این اهرم از استخوان‌ها و مفاصل تشکیل شده است و ماهیچه ها نیز سبب حرکت آن ها می شوند. این روند به نظر ساده می‌آید ولی از مراحل پیچیده‌ای تشکیل شده‌است. درواقع، تارچه ‌های ماهیچه‌ای در مناطق مشخصی کوتاه می شوند. چنین پدیده‌ای به این سبب است که تارچه ‌های ماهیچه‌ای از دو پروتئین متفاوت که میوفیلامان نامیده می‌شود، تشکیل شده‌اند. میوفیلامان ها با اتصالات عرضی به یکدیگر ارتباط دارند.

      B24


اگر ماهیچه در حال استراحت باشد، میوفیلامان  ها جدا از هم و ارتباط عرضی کمی با هم دارند. هنگام انقباض میوفیلامان ‌ها روی یکدیگر می لغزند و ماهیچه کوتاه می‌شود.
میوفیلامان  های ماهیچه اکتین و میوزین نام دارند. سرهای میوزینی در برخی مناطق خاص با تارچه‌های ظریف اکتین پیوند می‌خورند و به کمک اتصالات عرضی نمای متراکم و محکم‌تری می‌سازند.
هر یک از ٦٠٠ ماهیچه‌ی موجود در بدن با اعصاب ویژه کنترل می‌شود. شبکه‌ای از اعصاب دستگاه ماهیچه‌ای را به دستگاه عصبی مرکزی مرتبط می کنند و تکانه‌ها را به ماهیچه ها منتقل می‌کنند تا انقباضات و انرژی ماهیچه‌ای را کنترل کنند. حتی برای کوچک ترین فعالیت، ماهیچه‌های زیادی باید با هم کار کنند و بنابراین هماهنگی‌های فراوانی بین اعصاب و ماهیچه‌ها باید وجود داشته باشد.
این هماهنگی ها توسط نخاع و دستگاه عصبی مرکزی که ادراک حسی و دستورات حرکتی را انجام می‌دهند، صورت می گیرد. محل اتصال تارهای عصبی به ماهیچه ها سیناپس، نام دارد. و درمحل سیناپس تحریک (از اعصاب مغزی یا نخاعی) به ماهیچه منتقل می‌شود به سیناپس بین عصب و ماهیچه گاهی صفحه‌ی انتهایی حرکتی نیز گفته می‌شود. این صفحه از یک تا صد تار ماهیچه‌ای را همزمان می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. در هر زمانی، ماهیچه‌ها با کشش‌های خاصی می‌توانند حالت خاصی به بدن بدهند. براساس کشش های دستگاه ماهیچه‌ای، می توانیم بایستیم یا بخوابیم. ماهیچه‌ها براساس نوع حرکتی که انجام می‌دهند به گروه های زیر تقسیم می‌شوند:
خم کننده‌ها و راست کننده‌ها
نزدیک‌کننده‌ها و دورکننده‌ها
بیرون گرداننده‌ها و درون گرداننده‌ها

 
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:04

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.