ماهیچه‌های قفسه‌ی سینه

نوشته شده توسط 

ماهیچه‌های قفسه‌ی سینه به عمل تنفس کمک می کنند و مسؤول حرکت دست ها نیز هستند. با قرار گرفتن، ماهیچه‌ی پهن شکمی در ناحیه شکم فاصله بین دنده‌های پایینی و لگن پر شده است چون در این ناحیه، ساختار استخوانی برای نگهداری و محافظت از اندام‌های درون شکم وجود ندارد. ماهیچه‌های شکمی به بدن شکل می‌دهند و به کمک دیافراگم نقش مهمی در فرآیند تنفس دارند.
* ماهیچه‌های ناحیه‌ی شانه‌، سبب حرکت دست ها می شوند. قسمت زیادی از قفسه‌ی سینه را ماهیچه‌ی سینه‌ای (سینه‌ای بزرگ) می‌پوشاند. این ماهیچه، بازو را به استخوان‌های ترقوه و جناغ سینه و ماهیچه‌های شکم پیوند می‌دهد. در هنگام پارو زدن یا چرخاندن بازو به اطراف می‌توان ماهیچه‌ی سینه‌ای را لمس کرد. ماهیچه‌ی دندانه‌ای بزرگ از کنار قفسه‌ی سینه مانند دست پهنی که انگشتان زیادی دارد دیده می‌شود. این ماهیچه به بازوها اجازه‌ی کشیده شدن به بیرون را می‌دهد. ماهیچه‌های پایین قفسه سینه شامل ماهیچه‌های بین دنده‌ای داخلی و خارجی هستند.
دیافراگم نیز جزو ماهیچه‌های قفسه سینه محسوب می‌شود. دیواره‌ی قفسه‌ی سینه از دنده ها و ماهیچه‌های بین دنده‌ای ساخته شده است. نظیر این ساختار در دیواره‌ی شکمی وجود ندارد. در عوض پوشش ماهیچه‌ای چند لایه‌ای حفره‌ی شکمی را می پوشاند و به آن شکل می‌دهد.

      B26
ماهیچه های شکم
ماهیچه های شکم از ماهیچه‌ی راست شکم تشکیل شده که توسط دو ماهیچه‌ی مایل و دو ماهیچه‌ی عرضی حمایت می‌شود. این سه لایه‌ی نازک ماهیچه‌ای که به دیواره شکم حالت می‌دهند دنباله‌ی ماهیچه‌های بین دنده‌ای هستند. ماهیچه‌های مایل بیرونی، مایل درونی و عرضی شکم زردپی‌های نواری شکلی در خط وسط شکم دارند. در این نقطه یعنی دیواره‌ی جلویی شکم، این زردپی‌ها غلافی می‌سازند که ماهیچه‌های راست شکمی را در برمی‌گیرد. این غلاف از یک طرف به نقطه‌ی وسط بین ناحیه‌ی شرمگاهی و از طرف دیگر به دیواره‌ی جلویی قفسه سینه می‌رسد. بنابراین ماهیچه‌های شکمی حفره‌ای را می‌سازند که در هنگام ایستادن فشار اعضای درون شکم را تحمل می‌کند. اگر ماهیچه‌های شکم که به زردپی‌نواری شکلی پیوسته‌اند، همزمان منتقبض شوند، اندازه‌ی حفره‌ی شکمی کم خواهد شد. در این حالت فشار داخل شکمی افزایش می‌یابد که در مواقعی مثل دفع مدفوع ضروری است.
ماهیچه‌های شکمی همچنین در خم شدن و چرخیدن بدن یا خم شدن آن به طرفین نقش زیادی دارند. ناحیه‌ی پایینی لگن که فاقد استخوان است دو دسته ماهیچه دارد که وزن اندام‌های درونی بدن را تحمل می‌کنند. ماهیچه های دیگری نیز در ناحیه شکم وجود دارند که انقباض آن ها به دفع مدفوع، ادرار و زایمان در زنان کمک می کنند.
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:04

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.