ماهیچه‌های پشت

نوشته شده توسط 

ماهیچه‌های پشت بدن، قامت را ایستاده و سر را افراشته نگه می‌دارند. این ماهیچه‌ها حالت قائم به بدن می‌دهند و مهره‌ها را حمایت می‌کنند. ماهیچه‌های قدرتمندی دست ها و استخوان کتف را حرکت می‌دهند. طرز ایستادن بدن به ماهیچه‌های پشت بستگی دارد. ماهیچه‌های پشت مجموعه ای قدرتمند هستند که به بدن حالت ایستاده می‌دهند، سبب حرکت ستون مهره‌ها می شوند و اتصال دست‌ها به بدن را میسر می‌سازند. ترتیب قرار گرفتن ماهیچه‌های پشت به گونه ای است که فشار را در قسمت‌های متحرک ستون مهره‌ها کم کنند. هرچه ماهیچه‌های پشت قوی‌تر باشند، فشار کمتری بر دیسک‌های بین مهره‌ای ، مفصل ها و رباط‌های ستون مهره‌ها وارد می‌شود.
ماهیچه‌های پشت، به زواید عرضی مهره ها می چسبند و سبب اتصال آن ها به یک دیگر می شوند. این ارتباط از ناحیه‌ی گردن تا ناحیه‌ی لگن ستون مهره‌ها ادامه دارد. این ماهیچه ها در دو دسته‌ی بزرگ ماهیچه‌ای در دو طرف قفسه‌ی سینه قرار دارند. هر دسته از هفت ماهیچه تشکیل شده است که در چرخش و حرکات به جلو و عقب تنه نقش دارند. این گروه ماهیچه‌ای، مجموعاً راست کننده‌ی ستون مهره‌ها نام دارند.
این ماهیچه‌ها به طور کامل توسط ماهیچه‌های ناحیه سینه پوشیده شده‌اند و عبارتند از ذوزنقه ای، متوازی‌الاضلاع بزرگ و کوچک. ماهیچه‌ی بالا برنده‌ی کتف نیز جزو این مجموعه است، چون پشت را به دست ها متصل می‌کند.

    B27
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:01

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.