ماهیچه‌های حرکت‏دهنده دست‏ ها

نوشته شده توسط 

 

ماهیچه‌های دست‌ها سبب حرکت آن ها می شوند. معروف‌ترین ماهیچه‌ی دست ماهیچه‌ی دو سر است که آرنج را خم می‌کند. این ماهیچه بخصوص در بلند کردن وزنه‌ها نقش مهمی دارد. در ناحیه‌ی ساعد دست ٣٠ ماهیچه‌ی گوناگون حرکات پیچیده‌ی انگشتان را تسهیل می‌کنند. مهم‌ترین ماهیچه‌ها در ناحیه‌ی بازو، ماهیچه‌های دو سر بازو است که به کمک ماهیچه‌ی سه سر بازو کار خود را انجام می‌دهد. این دو ماهیچه ساعد را خم و راست می‌کنند. ماهیچه‌های پشتی شانه، کمربند سینه ای را بالا و پایین می‌آورند و باعث چرخش بازوها و کشیدن آن‌ها به عقب نیز می‌شوند.
بخش پایینی ماهیچه‌ی ذوزنقه مسؤول محکم نگه داشتن کمربند سینه‌ای در هنگام حرکت به بالاست. (مثلاً هنگام تمرین با میله‌های موازی ورزش ژیمناستیک) بخش میانی، که قوی تر است، کمربند سینه ای را در هنگام فعالیت، مثلاً هنگامی که باری را حمل می‌کنیم، حمایت می‌کند. ماهیچه‌ی دیگر پشتی ناحیه‌ی سینه، پشتی بزرگ است که بازوها را می‌چرخاند و به سمت عقب می‌کشد. به عنوان مثال وقتی بخواهیم گره‌ی پشت لباس خود را باز کنیم، این ماهیچه عمل می‌کند.
از ماهیچه های دیگر پشت ماهیچه دلتایی است که در تمای حرکاتی که مفصل شانه انجام می دهد، دخالت دارد. این ماهیچه بازو را به سمت جلو و پشت می‌برد، بخش میانی آن بازو را به بالا می‌برد و آن را به حالت افقی درمی‌آورد. یک ماهیچه‌ی مهم کناری کمربند سینه ای، سینه‌ای بزرگ است. ماهیچه‌ی سینه‌ای بزرگ به بازوها اجازه می‌دهد تا به سمت داخل بچرخند. به آن ها اجازه می‌دهد تا به صورت متقاطع قرار گیرند. این ماهیچه ها بازوها را به جلو می‌آورند مانند زمانی که چیزی را پرت می‌کنیم، شنا می‌کنیم یا بوکس بازی می کنیم.
ماهیچه های دیگری نیز در پشت و سینه وجود دارند که سایر حرکات دست ها را تنظیم می کنند.

      B28
 
tebyan
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 13:36

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.