پرورش ماهیچه‌های کارآمد

نوشته شده توسط 

 

 

انجام فعالیت های بدنی و تکرار آن ها سبب ورزیده و قوی شدن ماهیچه‌ها و افزایش قدرت آن‌ها می شود مانند حالتی که در ماهیچه های ورزشکاران بخصوص شناگران دیده می‌شود. ماهیچه‌ها در صورت تمرین زیاد، افزایش قدرت پیدا می‌کند و در فقدان فعالیت دچار آتروفی (سستی ماهیچه) می شوند. بدون فعالیت، ماهیچه تحلیل می‌رود. این نکته در هنگام شکستگی استخوا‌ن‌ها که فعالیت کم می‌شود ملاحظه می شود. با افزایش سن، ماهیچه‌ها به تدریج بین ٢٠ تا ٤٠ درصد تحلیل می روند و چروکیده می شوند. برخی از مشکلات شایع ماهیچه‌ها عبارتند از:
دردهای معمول ماهیچه‌ای ، گرفتگی ، آتروفی و درد شدید .
انقباض ماهیچه
انقباض ماهیچه ها سبب کوتاه شدن آن ها و در نتیجه حرکت استخوان می شوند. انقباض ماهیچه نیازمند انرژی فراوان است، این انرژی از تجزیه مولکول پرانرژی ATP (آدنوزین تری فسفات) حاصل می شود. مقدار مولکول های پرانرژی ATP در سلول زیاد نیست. برای تولید آن ها در سلول های ماهیچه دائماً گلوکز و اسیدهای چرب می سوزند و ATP می سازند. در فعالیت های معمولی خون به مقدار کافی اکسیژن در اختیار سلول های ماهیچه قرار می دهد و گلوکز به طور کامل می سوزد و ATP می سازد اما هنگام فعالیت های شدید مثل ورزش به ویژه ورزش های سنگین، اکسیژن کافی به سلول های ماهیچه نمی رسد گلوکز به طور کامل تجزیه نمی شود و تبدیل به لاکتیک اسید می شود و انرژی کمی نیز تولید می کند. در چنین شرایطی ماهیچه زود خسته می شود. در صورتی که در شرایط معمولی حاصل تجزیه گلوکز دی اکسیدکربن و آب است، که دی اکسیدکربن آن هنگام تنفس از بدن دفع می شود.
ماهیچه از دسته های تار ماهیچه (سلول ماهیچه) و هر تار از چند تارچه (میوفیبریل) تشکیل شده است. میوفیبریل ها نیز از دو نوع میوفیلامان، میوفیلامان های قطور (میوزین) و میوفیلامان های نازک (اکتین) ساخته شده اند. در طول تارچه های ماهیچه، رشته های اکتین و میوزین به طور موازی و متناوب کنار یک دیگر قرار گرفته اند. هنگام انقباض ماهیچه، رشته های اکتین و میوزین در امتداد یک دیگر حرکت می کنند، در هم فرو می روند به طوری که فضاهای خالی بین یک دیگر را پر می کنند و به این ترتیب طول ماهیچه کوتاه و عرض آن قطور می شود.

 

        B2z
 
tebyan
آخرین ویرایش در شنبه, 13 مهر 1392 ساعت 07:13
محتوای بیشتر در این بخش: « ماهیچه‌های حرکت‏دهنده پاها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.