فرایند گوارش

نوشته شده توسط 

 

 

برای عبور از دستگاه گوارش، ماده غذایی مسیری طولانی را می‌پیماید. لوله‌ی گوارش حدود ٨ متر طول و سطحی حدود ١٠٠ مترمربع یعنی در حدود یک زمین تنیس را دارد. اولین قدم برای غذا، عبور از دهان به سمت مری است. غذا برای مدت کوتاهی در دهان می‌ماند. برای کمک به فرو دادن غذا، در دهان مقدار زیادی بزاق ساخته می شود که مقدار آن به ٥/١ لیتر در شبانه روز می رسد. مقدار ترشح بزاق به ظاهر و طعم غذا و اشتهای انسان نیز بستگی دارد. اگر به یک قطعه لیموترش نگاه یا حتی به آن فکر کنید، ترشح بزاق در دهان آغاز می‌گردد. مرحله‌ی بعدی برای غذا، معده است. شیره‌ی معده شامل: ٢ لیتر هیدروکلریک اسید به همراه آنزیم در روز است. pH این اسید که میزان اسیدی بودن آن را تعیین می‌کند، حدود ٢ است.
به عبارت دیگر شیره‌ی معده بسیار اسیدی است و بسیاری از میکروب هایی که همراه غذا وارد معده می شوند در آن از بین می روند. به این ترتیب، معده سدی در برابر میکروب‌ها به شمار می‌آید. غذا حدود ٤ ساعت در معده می ماند و بخشی از آن تجزیه می شود. در این مرحله غذا شبیه لقمه‌ی اولیه نیست بلکه به صورت سوپ درآمده است. پس از گوارش غذا در معده، دریچه پیلور معده به تدریج، غذا را در حجم‌های کوچک به روده‌ی باریک می  فرستد. حرکات کرمی شکل که حرکات ظریف لوله‌ی گوارشی هستند، مواد غذایی را در طول روده‌ی باریک که حدود ٥ متر طول دارد، پیش می‌برند. حرکت غذا در روده باریک، حدود چند ساعت طول می کشد. روده‌ی کوچک محل اصلی جذب مواد غذایی است.
فرآیند گوارش به کمک حجم زیادی شیره‌ی گوارشی انجام می‌شود. نیم لیتر صفرا (برای کمک به تجزیه‌ی چربی‌ها)، حدود ٢ لیتر ترشح لوزالمعده (حاوی آنزیم‌هایی برای تجزیه‌ی مواد غذایی)، ٢ لیتر ترشح روده‌ی باریک (که هیدروکلریک اسید همراه غذا را خنثی می‌کند.) همراه با ترشحات بزاق و شیره معده حدود ٨ لیتر مایع در دستگاه گوارشی در طول شبانه‌روز ساخته می‌شود. حدود ٢ لیتر مایع نیز به صورت آب و همراه مواد غذایی وارد بدن می‌شود. از هر ١٠ لیتر مایع ورودی به معده، تنها نیم لیتر آن به روده‌ی بزرگ وارد می‌شود. آن چه وارد روده‌ی بزرگ، می شود، دیگر قابل گوارش نیست. مقدار زیادی از آب آن جذب می شود و بقیه مواد غذایی غیر قابل استفاده به بیرون از بدن رانده می‌شود.

 

        B62

 

tebyan

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 مهر 1392 ساعت 15:32

1 نظر

  • پیوند نظر بهاره دوشنبه, 22 دی 1393 ساعت 21:49 ارسال شده توسط بهاره

    خیلی خوبه.ممنون چیستا!لطفا درباره زیست چیزای بیشتر و پر بار تر بذارین.تا چیزای بروز تر و بیشتری نسبت به کتابای درسی بدونیم.مخصوصا توی زیست که برای ما تجرب ها خیلی مهمه!بازم ممنون!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.