هفدهم اردیبهشت 95، مراسم اهدای جایزه در اولین مسابقه نور

نوشته شده توسط 

آقاي مهندس صفاری نیا در رابطه با روند برگزاری مسابقه فیلم نور ابن هیثم گفت: فعالیت دانش آموزی جایزه مصطفی(ص) که امسال تدارک دیده شده، برگزاری مسابقه فیلمی به نام نور ابن هیثم است که به بهانه نامگذاری سال ۲۰۱۵ توسط یونسکو به نام این اندیشمند مسلمان ایرانی در جریان برگزاری است و هدف آن آشنایی دانش آموزان سراسر کشور با دستاوردهای این دانشمند و همچنین موضوع نور است. تاکنون ۹ هزار دانش آموز برای شرکت در این مسابقه اعلام آمادگی کرده اند و بیش از ۱۵۰۰ فیلم تاکنون به دبیرخانه مسابقه ارسال شده است که مراسم نهایی و اعلام برگزیدگان را هفدهم دیبهشت ۹۵ همزمان با مبعث رسول اكرم در تهران برگزار خواهیم کرد. اطلاعات تکمیلی همراه با دعوتنامه پس از اعلام نتایج به اطلاع برگزیدگان مسابقه خواهد رسید.

9-copy


گزارش کوتاه از مراسم اعطای جایزه مصطفی:

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص) در تالار وحدت گفت: جایزه مصطفی(ص) در آینده ای نزدیک به یکی از نمادهای شایستگی علمی در سطح جهان تبدیل شده و دریافت‌کنندگان آن به ثواب الهی، ایمان و عمل صالح در زمینه خدمت به بشریت مفتخر خواهند شد.

080


به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص) به برگزیدگان، عصر جمعه چهارم دی ماه- با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص)، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدرضا عارف، دکتر محمدعلی کی نژاد و دکتر عبدالله جاسبی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، دکتر محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، دکتر وحید سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و جمعی از دانشمندان جهان اسلام و مسئولان و مقامات سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی کشورمان برگزار شد.

resized 248011 736
resized 248012 140
JamNewsImage00110650
13941004214447602 PhotoL


مهندس مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی(ص) نیز پس از پخش این تصاویر، گزارشی از روند برگزاری جایزه ارائه کرد.
صفاری نیا در ابتدا توضیح داد: دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) برای برگزاری هرچه بهتر این جایزه، بیش از ۳۰۰ جایزه علمی بین المللی را بررسی کرده است تا بتواند استانداردهای جهانی را رعایت کند.
وی درباره سایر برنامه های جایزه مصطفی(ص) ادامه داد: به جز مراسم اعطای نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام حدود یک هفته نشست ها و برنامه های مختلفی را در تهران و شیراز برگزار خواهیم کرد. از جمله نشست فردا که به سخنرانی برگزیدگان درباره راهکارهای توسعه علم و فناوری در جهان اسلام اختصاص دارد. همچنین فردا نشست مشترکی با اعضای فرهنگستان علوم خواهیم داشت و. نشست سالیانه آکادمی علوم جهان اسلام و بازدیدهایی علمی همراه با مهمانان و دانشمندان ۲۸ کشور جهان هم از دیگر برنامه های جایزه طی روزهای آتی است.

resized 248073 454


دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی(ص) درباره بخش های جنبی این جایزه توضیح داد: این جایزه صرفا به دانشمندان و علمای جهان اسلام بسنده نکرده و به مناسبت نامگذاری سال ۲۰۱۵ میلادی به نام نور ابن هیثم به برگزاری مسابقه فیلمی با موضوع نور میان دانش آموزان اقدام کرده است که تاکنون با استقبال بیش از ۹ هزار دانش آموز مواجه شده و آن ها فیلم های یک دقیقه ای خود با موضوع نور را به دبیرخانه جایزه ارسال کرده اند.

saffarinia


پروفسور جکی یینگ:
اسلام نگاه من به زندگی را تغییر داد
در ادامه مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص) از برگزیدگان تجلیل شد. برای معرفی این دو دانشمند برجسته جهان اسلام فیلم های مستندی اختصاصی از زندگی و دستاوردهای علمی آن ها تهیه شده بود که به نمایش گذاشته شد. پروفسور جکی یینگ از سنگاپور برگزیده بخش علوم و فناوری زیستی و پزشکی شناخته شد که پس از پخش این تصاویر به سخنرانی کوتاهی درباره جایزه مصطفی(ص) و جایگاه علم در دین مبین اسلام پرداخت.

0162
resized 248015 802


پس از پخش تصاویری درباره بیوگرافی و دستاوردهای دانشمندان برگزیده جایزه مصطفی(ص)، پروفسور جکی یینگ برگزیده بخش علوم و فناروی زیستی و پزشکی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی درباره نحوه آشنایی خود با این جایزه بیان کرد: برای تشکر از همراهانی که من را در راه علم و فناوری یاری کردند، باید از یکی از اساتیدم یاد کنم که مشاور تز دکترای من هم بودند و نقش مهمی در مسیر زندگی من داشته اند. ایشان همچنین این جایزه را به من معرفی کردند.

JamNewsImage00111650


وی افزود: همچنین باید از دیگر همکارانم، پدر و مادرم که همیشه من را حمایت کردند، دخترم که با وجود سن کم اش من را همیشه درک می کند و من به دلیل درگیری های کاری ام برای بودن با او فرصت کمی می گذارم، کمال قدردانی و تشکر را داشته باشم.

13941004224325598 PhotoL


یینگ همچنین با بیان این که یکی از دوستانش او را با دین اسلام اشنا کرده و این دین زندگی و هدف او را تغییر داده است و با تقدیر از هیات داوری جایزه مصطفی(ص) ادامه داد: بهترین اتفاق در این جایزه را باید گردهمایی دانشمندان جهان اسلام در یک محفل دانست که این اتفاق به پیشرفت علم و فناوری در کشورهای اسلامی کمک بزرگی می کند.

JamNewsImage00111286


پرفسور عمر یاغی:
برای پیروزی باید شکست خورد
پرفسور عمر یاغی از اردن برگزیده بخش طرح برتر علمی در زمینه های عمومی جایزه مصطفی(ص) بود که پس از پخش تصاویری درباره زندگی وی، از این دانشمند برجسته دعوت شد تا سخنانی را ادا کند.

resized 248016 380

JamNewsImage00111018


وی گفت: افتخار بزرگی است که نشان جایزه مصطفی(ص) را کسب می کنم و از کسانی که در شورای داوری و سیاست گذاری این جایزه بودند، کمال تشکر را دارم. من در اردن رشته شیمی را انتخاب کردم. در ۱۰ سالگی با ساختار مولکول آشنا شدم و کارم را به طور جدی در این حوزه آغاز کردم.

02230223 resized 248017 636


یاغی افزود: من همیشه به دانشجویان و همکارانم توصیه می کنم که باید آنقدر شکست بخورند تا راهی برای رسیدن به موفقیت پیدا کنند.
این دانشمند در پایان از دست اندرکاران و برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) برای اعطای این نشان عالی و همچنین انتخاب او به عنوان دانشمند برگزیده در نخستین دوره برگزاری آن تشکر کرد.

resized 248072 297


در ادامه از علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، پرفسور عبدالسلام المجالی رئیس آکادمی علوم جهان اسلام، دکتر سورنا ستاری رئیس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) و معاون علمی فناوری رییس جمهور دعوت شد تا جوایز برگزیدگان نخستین دوره جایزه مصطفی(ص) را اعطا کنند. همچنین از فرزند پرفسور یینگ که در این مراسم حضور داشت، دعوت شد تا مادرش را در مراسم اعطای جایزه همراهی کند.

13941004214441580 PhotoL
13941004214445340 PhotoL
33
resized 248019 544
resized 248020 134

resized 248076 880


معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:
جایزه مصطفی(ص) باید بنیان کمک‌های علمی در آینده باشد
دکتر سورنا ستاری سخنران بعدی مراسم اعطای نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام بود. وی در گفته های خود به برخی از سیاست ها، اهداف و خط مشی های اصلی برگزاری این جایزه اشاره کرد و گفت: پس از ظهور اسلام به علم توجه ویژه و خاصی شد و مفاهیم علمی به یکی از مفاهیم محوری قرآن و سنت تبدیل شد.

resized 248022 488


علم و آموزش یکی از اهداف اصلی نبوت بود و مسلمانان توجه ویژه‌ای به آن معطوف نمودند به طوری که ۱۲ قرن متوالی از زمان هجرت؛ دانشمندان جهان اسلام در پیشبرد علوم مختلف از فلسفه تا پزشکی، تمدن بزرگ اسلامی را آفریدند و بنا به اعتراف محققین غربی و شرقی اساس تمام علوم و فناوری امروزی مدیون دانشمندان و نخبگان جهان اسلام می‌باشد. اما متاسفانه در دو سه قرن اخیر این روند بنابه دلایل مختلف مختل شد و جهان غرب یکه‌تازه میدان شد.

resized 248023 153
13941004215609981 PhotoL


وی افزود: ما کشورهای اسلامی امروز باید بپذیریم که بدون حرکت علمی و حرکت در مرزهای دانش نمی‌توانیم پیشتازی کنیم و جامعه‌ای در خور نام اسلام و شأن مسلمانان داشته باشیم و امنیت پایدار را برای همگان فراهم نماییم.
ستاری ادامه داد: جایزه مصطفی(ص) در پی احیای ۱۲ قرن تمدن بزرگ اسلامی در علوم و فنون است که چنانچه انشاالله موفق به تحقق اهداف جایزه بشویم، رستاخیز علمی جهان اسلام رقم خواهدخورد و به همراه خود اقتدار، امنیت پایدار جامعه‌ای سالم و موثر خواهد آورد. امیدوارم جایزه ما را در مسیری قرار دهد که جهان مدرن در آن حرکت می‌کند و خواست امت واحد اسلامی است.

resized 248018 529


رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه مصطفی(ص) در ادامه افزود: دانشمندان به‌نام جهان اسلام در حالی که غرب در استبداد و انحطاط بود ۱۲ قرن متوالی چراغ علم را فروزان نگاه داشتند. ما مسلمانان امروز نه شرق ستیز و نه غرب گریزیم. ما از جمع حکمت شرق و غرب، حکمت متعالیه ساخته‌ایم. پس چرا اکنون به خشم و خشونت و عصبیت شهره شده‌ایم. ما دو سه قرن است که خود را فراموش کرده‌ایم، علم را از یاد برده‌ایم، جهان و علم را غربی و شرقی کرده‌ایم. نقش واسط خود را در اشاعه علم از یاد برده‌ایم، تقلید را بر جای تحقیق نهاده‌ایم و تعصب را جانشین تفکر کرده‌ایم و دیگر ابن‌هیثم‌ها، فارابی‌ها و خوارزمی‌ها را نیافریدیم. غرب را از قرون وسطایی غرب رهانیدیم اما خود به قرون وسطا رفتیم اما اکنون با رشد تفکر علمی و عقلی؛ نوبت احیای تمدن بزرگ اسلامی است.ممکن است ظرفیت‌سازی علم و فناوری در کشورهای اسلامی به‌طور عموم پیشرفت ملموسی داشته باشد؛ لیکن خط مشی‌های توسعه علم و فناوری که از اهداف این جایزه است در بسیاری از کشورهای اسلامی جامعیت لازم را نشان نمی‌دهند.لذا برنامه‌های جامع در ارتباط با پیشرفت علم و فناوری و خط مشی‌های خاص متمرکز بر فناوری و نشر نوآوری و موقعیت‌های مهم ابتکاری؛ بایستی در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی توسعه یابد.»

resized 248014 158


معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما درصدد آنیم که جهان اسلام به محیطی برای ابداع علم؛ فناوری و نوآوری تبدیل شود و ثروت کشورهای اسلامی نه از منابع زیرزمینی بلکه از منابع در دسترس ماندگار که همان نیروزی انسانی مستعد متخصص دلسوز است، تامین شود. این تنها یک آرزو نیست بلکه واقعیتی است که جوانان در جهان اسلام به سمت آن حرکت کرده‌اند و هر روزه شاهد شکوفایی هر چه بیشتر آنان هستیم. قطعا ظرفیت موجود در جهان اسلام امکان بازسازی تمدن درخشان اسلامی را همچون گذشته دارد و نسیم آن از هم‌اکنون احساس می‌شود.

0123
resized 248021 945
13941004214453374 PhotoL
resized 248074 213
 
آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 آذر 1395 ساعت 15:39

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.