چگونه فيزيک يادگرفته مي‌شود؟

نوشته شده توسط 

هدف از يادگيري فيزيک و هر دانش ديگر بدست آوردن درک بهتر از هستي و چيزهاي داخل آن است.

معمولا ما فقط بخش کوچکي از هستي را در يک زمان در نظر مي‌گيريم به طوري‌که ساختار و برهم‌کنش داخل آن تحت کنترل باشد. ما اين را سيستم مي‌ناميم. برخي مثال‌ها در مورد سيستم‌هايي که ما در مورد آن صحبت مي‌کنيم عبارتند از: هسته‌ي اتم، خود اتم، مجموعه اتم‌هاي داخل محفظه‌ي ليزر، هواي داخل اتاق، موشکي که در نزديکي سطح زمين حرکت مي‌کند و زمين و ماهواره‌هايي که بدور آن مي‌چرخد....

pe-af-ri-IIP-007


نوع چيزهايي که ممکن است فردي بخواهد در مورد يک سيستم بداند عبارتند از:

1- ساختار يا پيکربندي آن،

2- چه چيز در آن روي مي‌دهد و چرا،

3- در آينده چه اتفاقي در آن مي‌افتد (پيش‌بيني).

اولين مرحله آسان است- تعيين اشياء داخل سيستم. فوتون، الکترون، اتم کروم، هواي گرم، موشک و ماه برخي چيزهايي هستند که در سيستم‌هاي بالا ذکر شد. اغلب اجزاي سيستم‌هاي فيزيکي براي ما شناخته شده هستند. قبل از تحليل پديده‌ي فيزيکي، چيزهاي زياد غير ملموس و ناديدني در سيستم نيز بايد مشخص و نام گذاري شوند. ما بايد چيزهايي شبيه، سرعت موشک، تکانه، انرژي اتم‌هاي لوله‌ي ليزر، و تکانه‌ي زاويه‌اي ماهواره را تعريف کنيم تا بفهميم در سيستم چه روي مي‌دهد و آينده‌اش چيست. (از اينکه برخي از اين اصطلاحات را نمي‌دانيد نگران نباشيد)

Physics 12 v2-Truong1 nfg013
pp--ri-ccp-954 pm--ri-chk-198


ما به اين‌ها و ساير چيزهاي مشابه کمّيّت‌هاي فيزيکي مي‌گوييم. اغلب آن‌ها براي شما نا آشنا هستند مگر آنکه قبلاً فيزيک خوانده باشيد. کمّيّت‌هاي فيزيکي به همراه اشياء نامگذاري شده، واژگان فيزيکي را شکل مي‌دهند. در حوزه‌هاي مختلف فيزيک و در مصارف معمولي، صدها کمّيّت فيزيکي وجود دارند، اما در مباحثي که در پيش داريم فقط بخشي از آن‌ها را نياز داريم.

nund6e nund6d

nund6c

nund6b nund6-a
nund6j nund6i nund6h nund6g nund6f

 

فيزيک روش‌هايي که اشياء با يکديگر برهم کنش دارند را کاوش مي‌کند. قوانين و اصول رابطه‌اي را که بين کمّيّت‌هاي فيزيکي وجود دارند را توصيف مي‌کند. به عنوان مثال، قانون فشار سيّالات بيان مي‌کند که فشار در يک نقطه‌ي سيّال چگونه به وزن مايع بالاي آن بستگي دارد. اين قانون را مي‌توان براي پيدا کردن فشار آب روي زيردريايي يا فشار هوا روي قفسه‌ي سينه‌ي غوّاص استفاده نمود.

d58

d65


اين قوانين را مي‌توان براي فهميدن برهم کنش داخل سيستم بکار برد و پيش بيني کرد به مرور زمان سيستم در آينده چگونه تغيير مي‌کند. خود قوانين و اصول پس از بارها مشاهده‌ي دقيق روي بي‌شمار سيستم حاصل شده‌اند. اين کار در طول تاريخ توسط دانشمندان صورت گرفته است. آن‌ها قبل از رسيدن به اين مرحله، زمان‌هاي طولاني و تکرار فراوان آزمايش‌ها را تحمّل کردند. شما مي‌توانيد فيزيک را به عنوان پژوهشي مستمر و کاربردي از قوانين حاکم بر برهم‌کنش جهان هستي در نظر بگيريد.

p--ri-pse-087 d60

فرآيند يادگيري فيزيک دو موتور محرکه اصلي دارد:

اوّلاً شما نياز داريد فهم و درک کمّيّت‌هاي فيزيکي در حيطه‌هاي مختلف را گسترش دهيد (واژه‌نامه‌اي برپا کنيد). ثانياً شما بايد معني و مفاد قوانين و اصولي که رابطه‌ي بين اين کمّيّت‌هاي فيزيکي را توصيف مي‌کند را درک کنيد.

اجازه دهيد دو باره به شما تذکّري بدهم: حفظ کردن تعاريف و قوانين فقط قدم اول است- تنها به آن اکتفاء نکنيد.

ببينيد، انجام دهيد، فکرکنيد، تعامل نماييد و تصوّر کنيد. در دنياي فيزيکي وارد شويد و درگير آن شويد. اين روشي است که فيزيک را ياد مي‌گيريد. آنچه در پيش داريد شامل ده‌ها "فعاليت‌هاي خودتان بيابيد" و مثال‌هاي حل شده در مورد شرايط دنياي واقعي است که شما را در اين فرآيند ياري مي‌دهد.

pm--ri-pmt-012-c

pm--ri-pmt-012-d


آخرین ویرایش در شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 16:01

1 نظر

 • پیوند نظر صبا پنج شنبه, 17 مهر 1393 ساعت 19:20 ارسال شده توسط صبا

  سلام وممنون ازمطالب خوبتان.
  میشه از مطالبتان برای فعالیت مدرسه استفاده کنم؟
  چیستا:
  سلام، بله!
  با ذکر منبع

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.