چرا فيزيک يادبگيريم ؟ - 2

نوشته شده توسط 

....

به مرور زمان و در هنگامي که در حال مطالعه‌ي اين متون هستيد اخبار دور و برتان را تعقيب کنيد. از اينکه چقدر فيزيک (به طور مستقيم و غير مستقيم) در خبرها وجود دارد شگفت زده مي‌شويد.

ngr020 11


اگر شما سير و گردش در دنياي فيزيک را با حس کنجکاوي و تشنگي دانش شروع کرديد هرگز ناکام و نااميد نخواهيد شد.

مثلاً يادگيري چگونگي ترکيب نور خورشيد و قطرات باران در بوجود آمدن رنگين‌کمان درک ما را از زيبايي آن عميق‌تر مي‌کند.

pe-ab-ri-cpp-003


يادگيري نيروي جانب مرکز به شما کمک مي‌کند بفهميد چرا کره ماه تحت جاذبه زمين روي زمين نمي‌افتد.

d59 Ms365


يادگيري مباني فيزيک هسته‌اي به شما کمک مي‌کند تا خطرات گاز رادون و همجوشي هسته‌اي را بفهميد.

pm--ri-spl-049


دانستن فيزيک حاکم بر بلندگوي استريو، ارتفاع سنج هواپيما، يخچال‌، ليزر، اجاق مایکروفر، گيتار و عينک پولارويد،.... درک بهتري نسبت به آنچه آن‌ها انجام مي‌دهند به شما مي‌دهد.

wnow033 now410a
pl-ab-ri-nsp-153c s896b
Untitled-1 d43


در مطالبي که در پيش داريد، فرض بر اين است که خواننده فرد کنجکاو و پيجويي است. صِرف حفظ کردن تعاريف منجر به درک درستي از مطالب نمي‌شود. همان‌طور که به‌خاطر سپردن دستورالعمل بازي فوتبال باعث نمي‌شود شما بتوانيد وارد زمين بازي شده و درست بازي کنيد. شما بايد تمرين کنيد، چيزهايي را بيازماييد، در مورد موقعيت‌هاي مختلف و چگونگ رخداد پديده‌ها فکر کنيد و ....

مثلاً خوبه که بتوانيد قانون سوم نيوتن را از حفظ بگوييد، اما فهميدن معني آن و چگونگي کارکرد آن در زندگي روزمره واقعاً اهميت دارد.

d44


در درس‌هايي که در پيش رو داريم ما اغلب پرسش‌هايي را مطرح مي‌کنيم يا از خواننده مي‌خواهيم کاري را انجام دهد. تا وقتي پاسخ يا نتيجه را نيافته‌ايد نمي‌توان گفت واقعاً چيزي را ياد گرفته‌ايد!

شايد شما فکر کنيد اين "يادگيري با پرسش‌گري" است. فعاليت‌هايي مثل "خودتان بيابيد" براي همين منظور آورده شده‌اند. بسياري از پرسش‌ها در انتهاي هر درس بر پايه‌ي "يادگيري با پرسش‌گري" طرح شده‌اند. وقتي شما به اين روش يادگيري عادت کنيد، در مي‌يابيد که مطالب را سريع‌تر و عميق‌تر از گذشته ياد مي‌گيريد.

آخرین ویرایش در شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 16:00

1 نظر

  • پیوند نظر ghazal شنبه, 16 فروردين 1393 ساعت 20:04 ارسال شده توسط ghazal

    alie

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.