انتقال انرژي

نوشته شده توسط 

برخي از مردم در كوه‌ها و دره‌‌هاي برفي كه دماي هوا بسيار كم است دچار سرمازدگي مي‌‌شوند، در اين شرايط حتي خطر مرگ نيز وجود دارد. آيا اين موضوع به خروج انرژي از بدن ربط دارد؟

engs25


 بخشي از انرژي غذا براي گرم نگه داشتن بدن و تثبيت دماي آن مصرف مي‌‌شود. سلول‌ها بطور دائم انرژي گرمايي آزاد مي‌‌كنند تا اين دما ثابت بماند. در محيط‌هاي سرد اين كار در بدن با سرعت بيش‌تري انجام مي‌شود. در اين شرايط اگر ميزان اتلاف انرژي بيش‌تر از توليد آن باشد دماي بدن كاهش يافته و سرمازدگي رخ مي‌دهد.

در شكل روبه‌رو كوهنورد لباس خاصي پوشيده است، چرا؟


engs27

 


در بدن چه اتفاقي براي انرژي مي‌ افتد؟

برخي اعضاء بدن ما (مثل قلب، شش، چشم و ... ) بطور دائم در حال كار هستند. اين اعضاء بطور دائم انرژي مصرف مي‌ كنند. اگر ميزان تحرك بدن زياد باشد آنگاه بدن براي جلوگيري از زياد شدن دما، فعاليت‌‌هاي خاصي انجام مي‌دهد (مثل عرق كردن(

heatphoto519

 

 انرژيي كه از بدن خارج مي‌‌شود ناپديد نمي‌ شود، بلكه به هواي اطراف منتقل مي‌شود. احتمالاً تجربه كرده‌ايد كه در زمستان يک كلاس سرد، با حضور دانش ‌آموزان به خوبي گرم مي‌‌شود (البته اگر ميزان فعاليت زياد باشد لازم است پنجره‌ها را باز كنيد(!

engs55

 

هوا انرژي تلف شده بدن را جذب مي‌ كند و دماي آن افزايش مي‌ يابد. انرژي كه توسط هوا جذب مي‌شود دقيقاً همان مقداري است كه توسط سلول‌هاي بدن توليد شده است. اين موضوع ديدگاه ديگري از انرژي را براي ما روشن مي‌ كند.

انرژي هيچگاه از بين نمي‌رود بلكه انرژي‌ها به يكديگر تبديل مي‌ شوند.

 

در اطراف ما هرگاه صحبت از تبديل انرژي است حتما انتقال انرژي روي داده است. انتقال انرژي هم بي کم و کاست صورت مي‌گيرد يعني در حين فرآيندهاي مختلف با نابودي انرژي مواجه نيستيم همانطور که با ايجاد و توليد مقدار اضافي انرژي هم مواجه نيستيم.

پايستگي انرژي تقريباً شبيه سوخت گيري هواپيما است! در انتقال سوخت از هواپيماي بالايي به هواپيماي جنگنده، مقدار سوخت ثابت است و فقط در طي زمان از يکي به ديگري انتقال مي‌يابد.

 

pe-ea-ri-iip-087

 

 بسياري از وسايلي كه ما مي‌ شناسيم طوري طراحي شده ‌اند كه انرژي را تبديل كنند.

 به شکل‌هاي زير توجه كنيد. در اين شکل‌ها چه تبديل انرژيي روي مي‌‌دهد؟

engs06d

engs06c

engs06b

engs06a

 

در تصاوير زير چه تبديل انرژي‌هايي روي مي‌دهد؟

 

در تمام اين مثال‌ها انرژي از دست نمي‌ رود، بلكه از صورتي به صورت ديگر تبديل مي‌‌شود. اين امر در مقياس‌هاي وسيع و بزرگ نيز صادق است.

eng056

 

در شكل زير چه تبديل انرژي‌هايي روي مي‌ دهد؟

pe--ri-aps-pinwheel3

 

         

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 شهریور 1391 ساعت 11:13
محتوای بیشتر در این بخش: « توان کار بلندکردن وزنه »

1 نظر

  • پیوند نظر فروزان پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 18:07 ارسال شده توسط فروزان

    سلام چگونه میتونیم یه نمودار از کارهای روزمره تهیه کنیم وانتقال انرژی را روی ان نشان دهیم
    جستار:
    سلام
    این سوال خیلی عام و گسترده است بهتر است انتقال انرژی را روی موضوع خاص بررسی کنید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.